holandia.jpg

هلند زمانی قدرت دریایی قابل توجهی بود و امروز یکی از پرتراکم ترین کشورهای روی زمین است و حدود 15 میلیون نفر در این کشور کوچک زندگی می کنند. زمانی نیمی از زمین های هموار آن زیر آب بود و هنوز هم بیشتر قسمت های این کشور در سطح دریا یا پایینتر از سطح دریا قرار دارند.

مناظر و چشم اندازهای زیبای زیادی در این کشور وجود دارد، فقط باید بدانید که این مناظر را چطور پیدا کنید. از شهرهایی با آبراه های زیبا گرفته تا پارک های ملی و جنگل های انبوه، در اینجا بعضی از زیبایی های هلند را برایتان معرفی کرده ایم:

 

پارک ملی هوخه ویلوه (Hoge Veluwe National Park)

پارک ملی هوگ ولووه بزرگترین پارک ملی در هلند است و چشم اندازهای طبیعی و زیبای فراوانی دارد. گوزن ها، گرازهای وحشی و جنگل های انبوه از خصوصیات این پارک ملی هستند. این مکان هم جای آرام و زیبایی است و هم بهترین مکان برای مشاهده حیات وحش است. در اینجا می توانید با استفاده از دوچرخه رایگان بگردید و از زیبایی طبیعت لذت ببرید.

 

منطقه یوردان، امستردام (Jordaan District, Amsterdam)

امستردام، پایتخت هلند، بخاطر کافی شاپ هایش معروف است. برای آنکه زیبایی واقعی هلند را بیابید، به منطقه جوردان بروید. این منطقه قبلاً متعلق به طبقه کارگر بوده است، ولی کم کم ترقی طبقاتی نموده و یکی از خاص ترین منطقه های این شهر شده است. خیابان های تو در تو، کافی شاپ های فراوان، نگارخانه ها و فروشگاه ها و بوتیک هایی که آخرین محصولات برندها را می فروشند، در این منطقه زیادند.

 

اوترخت (Utrecht)

اوترکت قدیمی ترین شهر هلند است و یکی از جذاب ترین و مهمان نوازترین شهرهای هلند نیز هست. محله های قرون وسطایی و عناصر گوتیک آن جاذبه هنری شگفت انگیزی به مکان های توریستی آن داده اند. حتماً از دومتورن (بلندترین کلیسای گوتیک شبه برج در هلند) و باغچه های اطرافش هم دیدن کنید.

 

باغ های کوکنهوف (Keukenhof Gardens)

هیچکس نباید بدون دیدن لاله های هلند این کشور را ترک کند. اگر در فصل بهار از هلند دیدن کنید، می توانید بهترین زمان باغ های کوکنهوف را مشاهده کنید که در نزدیکی لیس قرار دارد. این باغ ها، "باغ اروپا" نیز نامیده می شوند، زیرا بزرگترین باغ گل و قطعاً یکی از زیباترین مکان های هلند هستند. در این باغ ها ردیف های مواجی از گل های بنفش و زرد و لاله های قرمز زیادی را خواهید دید و می توانید بهترین عکس های عمرتان را در این باغ ها بگیرید.

 

لایدن (Leiden)

لیدن در حدود 25 مایلی امستردام قرار دارد. این شهر کوچک و زیبا بخاطر قدیمی ترین دانشگاه کشور معروف است و زادگاه رامبراند نیز هست. جمعیت فراوان دانشجویان به این شهر حالت جوانانه ای داده است، ولی فضای آن خیلی سنتی است. در این شهر شاهد آبراه ها و کانال های آرام، موزه های مهم و شهر قدیم زیبایی با معماری چند قرن پیش خواهید بود.

 

کیدردیک (Kinderdijk)

کیندردیک که فقط 16 کیلومتر از رتردام فاصله دارد، دهکده ای است که می توانید در آن نوزده آسیاب بادی متعلق به قرون وسطی را بیابید. این دهکده مکانی مسحورکننده و یکی از مهمترین مکان های گردشگری هلند محسوب می شود. در سال 1997 یونسکو آن را میراث جهانی نامید. سعی کنید سفر خود را در بازه دوم تا هفتم سپتامبر تنظیم کنید تا از از رویداد محبوب و رایگان Mills in Floodlight هم بازدید کنید که در طی این رویداد، شب ها نورپردازی زیبایی روی آسیاب بادی ها صورت می گیرد.

 

پارک ملی بیس بوسخ (Biesbosch national park)

پارک ملی بیسبوچ آخرین منطقه جزر و مد آب شیرین است که در اروپا باقی مانده است. این منطقه نتیجه بهم رسیدن چندین رود به هم و شکل گرفتن یک دلتای جالب است که حیوانات و گیاهان منحصر بفردی در آن وجود دارند. در این منطقه می توانید دوچرخه سواری، پیاده روی و اسب سواری، قایق سواری و کارهای فراوان دیگری انجام دهید.

 

ایسومیر (Ijsselmeer)

این دریاچه کم عمق و وسیع که در نتیجه ساخت سدی تشکیل شده است، بزرگترین دریاچه کشور است. زیبایی آن شگفت انگیز است که در روزهای سرد و مه آلود زیبایی اش بیشتر می شود. در این منطقه محافظت شده طبیعی می توان فعالیت های زیادی انجام داد از جمله موج سواری، شنا و قایق سواری.

 

دلفت (Delft)

این شهر کوچک و خوش منظره در کوهپایه های جنوبی هلند واقع شده است و یکی از خوش منظره ترین و تاریخی ترین شهرهای این کشور است. می توانید در خیابان های آرام آن قدم بزنید و کانال های زیبای آن را ببینید و هلند قدیمی را مشاهده کنید. حتماً به کلیسای قدیمی هم بروید. هنردوستان نباید کلکسیون هنرهای تزئینی هلندی بی نظیر موزه استدلیک را از دست بدهند.

جزایر فریزیان (Frisian Islands) جزایر فریزیان زنجیره ای از جزایر هستند که از هلند تا دانمارک کشیده شده اند و در سال 2009 بالاخره توسط یونسکو میراث جهانی نامیده شدند. دهکده های تاریخی و جزایر کوچک آن بسیار باشکوه اند. از خصوصیات آنها می توان به سواحل شنی زیبا و پوشش گیاهی انبوه و رمه های گاو و گوسفند اشاره کرد. در این جزایر می توانید پیاده روی و دوچرخه سواری کنید یا گوشه ای لم بدهید و چشم اندازهای بکر را تماشا کنید.

 


دانشگاه های هلند

دانشگاه‌های هلند را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیل در خارج از کشور به‌شمار آورد.  زبان رسمی این کشور، زبان هلندی است که شباهت زیادی به آلمانی دارد. اما در میان دانشگاه‌های هلند دانشگاه‌هایی پیشرو و صاحب‌نام در سطح جهانی به چشم می‌خورند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آن‌ها فراهم شده است. بنابراین انتخاب‌های مطلوب زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و این یکی از مزایای مهم برای تحصیل در هلند است. یکی از دلایل توجه دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های هلند حق انتخاب مطلوبی است که برای پیدا کردن دانشگاهی پیشرو با امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

توجه به رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند کیفیت موسسات آموزش عالی را در سراسر دنیا بایکدیگر مقایسه و بهترین دانشگاه‌های هلند را  شناسایی کنند. با استفاده از این مقایسه شما خواهید توانست در شاخص‌های مجزا مانند محیط یادگیری، مقالات علمی و برنامه‌های بین المللی را بیابید. اگر به‌دنبال توضیحات بیشتر و معرفی کامل‌تری از دانشگاه‌های هلند هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

بهترین دانشگاه‌های هلند برای تحصیل

دانشگاه صنعتی دلفت

دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) بزرگ‌ترین و از اولین دانشگاه‌های فنی عمومی، یعنی یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند است.
این دانشگاه ابتدا به عنوان یک آکادمی سلطنتی برای مهندسان غیرنظامی تاسیس شد که فقط در حد آموزش به کارمندانی از دولت که در یک کمپانی خاص (Dutch East India Company) کار می‌کردند، فعالیت داشت. پس از جنگ جهانی دوم، تعداد دانشجویان دانشگاه دلفت به طور چشمگیری افزایش یافت. با این که ساختمان اصلی دانشگاه در مرکز شهر ساخته شده است، اما در حال حاضر مجموعه‌ای با نام «Mekelpark» در مجاورت شهر دلفت و به‌منظور انتقال تمامی قسمت‌های دانشگاه، طراحی شده است.

جالب توجه است که در پشت‌بام کتابخانه دانشگاه دلفت، از چمن به‌عنوان یک عایق طبیعی استفاده شده است. این دانشگاه چیزی در حدود ۲۰،۰۰۰ دانشجو دارد که تقریبا یک‌چهارم این تعداد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی دلفت در رشته‌های مهندسی و فناوری جزو ۲۰ دانشگاه اول و در علوم زیستی جزو ۵۰ دانشگاه اول قرار گرفته است.

 

دانشگاه آمستردام

دانشگاه آمستردام (UVA) که در سال ۱۶۳۲ تاسیس شده، سومین دانشگاه قدیمی‌ و باسابقه در کشور هلند است. دانشگاه آمستردام حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو دارد و به این ترتیب پرجمعیت‌ترین دانشگاه در میان دانشگاه‌های هلند است.این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان جزو ۵۰ دانشگاه برتر است و به‌ویژه در رشته‌های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی رتبه‌های بالاتری دارد. دانشگاه آمستردام توانسته از بالغ بر ۱۰۰ کشور جهان، بیش از ۳۰۰ دانشجوی بین‌المللی جذب کند و در این دانشگاه حدود ۱۵۰ رشته تحصیلی هم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. قرار گرفتن پردیس اصلی دانشگاه در مرکز شهر آمستردام و وجود چندین ساختمان از مجموعه دانشگاه در اطراف شهر به‌صورت پراکنده، می‌تواند سبب ایجاد ارتباط و اتحاد خوبی بین دانشجویان و مردم محلی شود.

با توجه به نشریات علمی و بودجه تحقیقاتی در دانشگاه آمستردام، این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا به شمار می‌آید. کتابخانه مرکزی دانشگاه شامل بیش از ۴ میلیون جلد کتاب و هزاران نسخه خطی، نامه، نقشه و دیگر آثار نادر است. دانشگاه آمستردام تا کنون پنج موزه افتتاح کرده است.

 

مرکز تحقیقات و دانشگاه واخنینگن

دانشگاه واخنینگن (Wageningen) با تمرکز بر تخصص‌های علوم کشاورزی و محیط زیست، یکی از بهترین موسسات جهان در رشته‌های علوم زیستی و علوم اجتماعی است. این دانشگاه جزو ۵۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است. در علوم زیستی هم در بین ۲۰ دانشگاه اول دنیا قرار دارد. کمتر از ۱۰،۰۰۰ دانشجو در کل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و مدارک حرفه‌ای در دانشگاه واخنینگن حضور دارند.

زبان تدریس در برخی رشته‌های مقطع کارشناسی، بخشی به زبان هلندی و بخشی به زبان انگلیسی است. اما مجموعا ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد منحصرا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. این دانشگاه تعداد قابل توجهی دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کند. به همین دلیل در حدود ۲۰ درصد کل دانشجویان آن، از خارج از کشور هستند.

در دانشگاه واخنینگن در مقطع کارشناسی ۲۰ رشته مختلف، از جمله رشته‌های مرتبط با حوزه کسب و کار، توسعه بین المللی و علوم بهداشتی ارائه می‌شود. ۲۹ رشته هم در مقطع کارشناسی ارشد و تماما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. مدت زمان تمام دوره‌ها دو سال کامل است.

شهر واخنینگن در مرکز کشور هلند واقع است، اما از آمستردام و قسمت مرز با آلمان خیلی دور نیست. شعار دانشگاه واخنینگن در جهت تمرکز بر مشکلات اجتماعی و تجاری: «به سوی کشف پتانسیل طبیعت برای بهبود کیفیت زندگی» است.

 

دانشگاه اراسموس روتردام

آموزش و تحقیق در دانشگاه اراسموس روتردام، ۴ حوزه علمی گسترده با تمرکز بر سلامت، ثروت، حکومت و فرهنگ دارد. در این دانشگاه، دانشجویان در یک محیط کاملا بین‌المللی که هم استاد و هم دانشجو از کشورهای مختلف حضور دارند درس می‌خوانند. در سطح کارشناسی، اغلب برنامه‌ریزی‌ها بر اساس تدریس به زبان هلندی است، اما یک سری برنامه‌های بین‌المللی طراحی‌شده هم برای تدریس به زبان انگلیسی وجود دارند که دانشجویان را برای مشاغل بین‌المللی در حوزه‌های کسب و کار، ارتباطات و رسانه  آماده‌ می‌کنند. حدود ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

در دانشگاه اراسموس روتردام برنامه‌ها در اغلب مدارج بالاتر مثل کارشناسی ارشد پژوهش‌محور، کارشناسی ارشد آموزش‌محور، تحقیقات و دکترا بر اساس تدریس به زبان انگلیسی است.

این دانشگاه چهار پردیس دانشگاهی دارد. البته اغلب امکانات در پردیس وودستاین (Campus Woudestein) واقع شده‌اند که به «قلب دانشگاه» هم معروف است. همچنین در پردیس دانشگاه یک مرکز فرهنگی شامل سالن تئاتر و محوطه نمایشگاهی وجود دارد. دانشجویان در شهر روتردام یک اقلیت خاص به شمار می‌آیند و بسیاری از کارفرمایان چندملیتی مستقر در شهر برای استخدام فارغ‌التحصیلان بااستعداد به دانشگاه چشم دوخته‌اند.

 

دانشگاه لیدن

دانشگاه لیدن (Leiden University) در سال ۱۵۷۵ تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در میان دانشگاه‌های هلند است. این دانشگاه روابط خود را با اعضای خانواده سلطنتی هلند، که اغلب به عنوان دانشجو در آن‌جا حضور داشته‌اند، حفظ کرده است. علاوه بر بسیاری از چهره‌های برجسته فکری و فرهنگی، بسیاری از سیاستمداران و رهبران هم در این دانشگاه تحصیل کرده بودند. در «دوران طلایی هلند» فیلسوفانی مانند «اسپینوزا» و «دکارت» در دانشگاه لیدن حضور داشتند. تاکنون ۱۶ نفر از برندگان جایزه نوبل از جمله « آلبرت انیشتین» و «انریکو فرمی» به این دانشگاه پیوسته‌اند.

در هر دو دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی بیش از ۲۰۰ رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. ۲۰،۰۰۰ دانشجو از ۱۰۰ کشور مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. علیرغم قدیمی و ریشه‌دار بودن دانشگاه لیدن، این دانشگاه به نوآوری و استفاده از سبک‌های غیر معمول آموزش که بر کار گروهی و یادگیری فردی تمرکز دارند، شناخته شده است.

 

 

ارتباط با ما

شرکت نمایشگاهی خزر اوراسیا

آدرس : تهران، سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر(آپادانا)، پلاک 48، واحد 202

 

 تلفن:

88741913 (021)

88765403(021)

 فکس:

88760725 (021)

        تلگرام:

09351092874